Kwas ferulowy w kosmetyce

Kwas ferulowy jest silnym, naturalnym antyoksydantem, neutralizuje aktywne formy tlenu, zapobiega kancerogennym mutacjom DNA. Opóźnia także procesy starzenia się skóry. Działa synergistycznie z witaminą C i E oraz prowitaminą A. Kwas ferulowy ma wiele  zalet i z pewnością wachlarz zastosowań kosmetycznych jeszcze się powiększy.

Kwas ferulowy – źródła i biodostępność

Kwas felurowy, zaliczany jest do fenoli,  jest organiczną substancją pochodząca z przekształcenia kwasu cynamonowego.  Jego naturalnym źródłem są surowce roślinne. Występuje w zbożach (jęczmieniu, owsie, życie, pszenicy, ryżu, i kukurydzy), ananasie, pomidorach, orzechach, roślinach strączkowych, karczochach. Znaleźć go można zarówno w częściach zielonych, jak i w nasionach i owocach. Kwas ferulowy cechuje się bardzo dobrą biodostępnością.

Zastosowanie w kwasu ferulowego w kosmetyce

W kosmetyce doceniane są przede wszystkim właściwości antyoksydacyjne, antywolnorodnikowe i fotoochronne kwasu ferulowego.

Właściwości przeciwwolnorodnikowe

Związek ten neutralizuje wolne rodniki, których obecność skutkuje niekorzystnymi zmianami w błonach fosfolipidowych, jądrze i kwasach nukleinowych komórki. Wolne rodniki degradująco wpływają również na włókna kolagenowe i elastynowe. Działanie ochronne wobec fosfolipidów i glikolipidów, związków tworzących zręby błon komórkowych polega na zapobieganiu peroksydacji, dzięki czemu błony mogą nadal stanowić skuteczną barierę dla niekorzystnych czynników, mogących uszkodzić wnętrze komórki.

Fotoochrona i działanie antyoksydacyjne

Kwas ferulowy (https://www.cocolita.pl/kwas-ferulowy) wykazuje znaczącą aktywności antyoksydacyjną, która jest wzmacniana przez witaminę E i kwas askorbinowy. Chroni wewnętrzne warstwy skóry przed działaniem promieni UV  , które mogą uszkadzać np. DNA komórek powodując chorobotwórcze mutacje.

kwas ferulowy

Wpływ na kolagen i elastynę

Kwas ferulowy wykazuje działanie hamujące na proces tworzenia metaloproteinaz, dzięki czemu chroni włókna kolagenowe przed degradacją. Związek ten przeciwdziała glikacji, czyli deformacji i uszkodzeniu kolagenu.

Modyfikacje syntezy melaniny

Ciekawym aspektem wykorzystania kwasu ferulowego jest jego aktywność wybielająca. Wpływ na pigment może być powiązany z właściwościami antyoksydacyjnym i i przeciwzapalnymi. Badania naukowe potwierdzają, że kwas ferulowy hamuje tworzenie się melaniny nawet o 43%. Hamująco wpływa na syntezę tyrozynazy, co jest podstawą jego właściwości wybielających. Blokuje także przepływ melanosomów do keranicytów. Rozważana jest możliwość wykorzystania kwasu ferulowego w żywności funkcjonalnej o działaniu wybielającym.

Aktywność złuszczająca

Kwas ferulowy w kosmetyce doceniany jest także ze względu na łagodne właściwości złuszczające. Może być aplikowany przez cały rok i mogą stosować go osoby z delikatną,  poddatną na podrażnienia skórą. Nie wywołuje widocznego złuszczenia naskórka.

Inne kosmetyczne zastosowania kwasu ferulowego

Kwas ferulowy wykazuje także działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Poprzez blokowanie aktywności enzymatycznej posiada też właściwości przeciwalergiczne.